وبلاگ طرفداران بانوی شعر ایران : فروغ فرخزاد
بانو ، سال هاست که با رفتن تو، رویای پرواز تمام پروانه های درّه ی ابریشم، در پیله های تنهایی شان پوسیده و مهتاب روشنی آن سال ها، بر فراز آسمان گرفته ی اکنون، وصله ی ناجوری بیش نیست. و تو، که نیستی تا بگویی این شب ها را کجای این جهان بی گفت و گو اتراق کنیم، و آسمان خالی پرواز را با کدام پروانه ی خسته ای پر، که بگویی چرا هر چه باد می آید، بوی آشنایی به مشاممان نمی رسد، چرا هر چه باد می اید، بوی دشنه می آورد و کابوس؟ و هر چه باران می اید، شیون گریه می بارد از آسمان؟
درباره شعر فروغ فرخزاد

غلامحسین یوسفی - آنچه در مجموعه آثار فروغ جلب توجه می‌کند جوهر شعری است و نمودار آن است که وی دارای روح و قریحه‌ای است شاعرانه. حساسیت او در برابر مشاهدات و محیط اطراف و تجربه‌های عاطفی یا اجتماعی هم از چنین خصیصه‌ای حکایت می‌کند... اما کسانی که از شعر انتظار تجدد بیشتر و استقلال سبک و به‌خصوص طرح مسائل اجتماعی و انسان امروز را دارند، مجموعه‌ی "تولدی دیگر" را بیشتر می‌پسندند و سراینده‌ی این دفتر را شاعری می‌بینند متعهد و متوجه به آلام و سرنوشت مردم... محدود کردن توجه به "تولدی دیگر" و از آثار پیشین فروغ صرف‌نطر کردن البته سزاوار نیست. خاصه آن‌که در آن آثار شعرهای خوبی می‌توان یافت، نظیر "در برابر خدا"، "دیو شب"، "خانه‌ی متروک"، "دختر و بهار" (از کتاب اسیر)، "شعری برای تو"، "بازگشت" ( از کتاب عصیان)

شعر فروغ با همه‌ی فراز و فرودهایی که دارد، در ادب معاصر جایگاهی شایسته و ممتاز احراز کرده است و نمودار احوال نسل‌هایی است خاموش که او از ضمیر آنان سخن گفته و خود را "از سلاله‌ی درختان" می‌دانسته و چون "از تنفس هوای مانده" ملول شده، از "پرنده‌ای که مرده بود" این پند را به گوش جان شنیده که "پرواز را به خاطر بسپار".

 

ادامه مطلب
نظرات :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic